Minoxidil Ürün Görseli

Saçlarınızın Doğal Besleme Yöntemleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu Keli Sarımsaklasak da mı Saklasak, Sarımsaklamasak da mı Saklasak? Efendim kelin sarımsağı olsa başına sürer diye bir söz duydunuz mu? Yok soru öyle değildi, kelin ilacı olsa kendi başına sürer. Peki ya sarımsak ilaç ise… Aforizma peşinde değilim. Aloe Vera için daha önce yazdığımız yazıda ifade ettiğim gibi, internette çok önerilenler listesinin bir başka üyesi de sarımsak… Zeytinyağı içinde limonlu veya limonsuz hazırlanarak saça sürülmesi tavsiye ediliyor. Eğer indirgemeci yaklaşırsak zeytinyağı, limon ve sarımsak Tanrı’nın üç lütfu… Yesen olur, sürsen olur… Ama yesen ne olur, sürsen ne olur ve ne kadar olur kısmını öğrenmek de kullara kalmış. Biz çok tembeliz kardeşim, sormadan, araştırmadan yeriz süreriz derseniz o da ayrı bir yaklaşım tabii.

 

 

 

Bir kişinin evde saçları için yapabileceği en iyi bakım ürünlerinden bir tanesi bu muhteşem üçlüden oluşuyor. Zeytinyağı, limon(suyu) ve sarımsak. Zamanla bunun içerisine biraz aloe vera jeli, biraz biberiye, çörekotu yağı kattınız mı oldukça bilimsel bir formülünüz olmuş olur…

 

Sarımsağın ne kadar sağlıklı bir yiyecek olduğunu anlatmaya sanırım bu sayfalar yetmez. Özellikle kardiyovasküler sağlık için yapılan onlarca çalışma hep olumlu sonuçlar ortaya koymuş (1).

 

Sarımsağın içerisindeki aktif maddenin ismi allicin (allisin)’dir. Bu madde organik bir sülfür bileşiğidir ve vücutta hidrojen sülfüre (H2S) dönüşür. Bu garip molekül insan vücudunda değişik reaksiyonlara girerek sonuçta damarları genişletir ve önemli bir koruma sağlar (2). Bu konuda yapılmış tüm çalışmalarda sarımsağın kalp damar sistemini koruduğu açıkça gösterilmiş (3).

 

 

 

Solda (A) deney hayvanının kalbinden bir kesit görülüyor. Mavi alanlar yaşayan bölgeleri, beyazlık ise tamamen ölmüş yani içine mavi boyayı almayan bölgeyi gösteriyor. Solda bir madde verilmemiş ve hayvana kalp krizi geçirtilmiş. Sağda ise deney hayvanına belirli miktar hidrojen sülfür (sarımsaktan ortaya çıkan haberci molekül) verilmiş. Görüldüğü gibi sağdaki kalpte hiç beyaz yani ölü alan yok.

 

Madem damar sistemini genişletiyor acaba saçlı deriye sürüldüğünde saç köklerinin kanlanmasını da artırır mı diye düşünmemek olmaz. Ancak bu önce sarımsağın saç dökülmesinin bir başka formu olan alopesi areata hastalığında da yaygın olarak kullanıldığını ve başta geleneksel İran tıbbında olmak üzere (4) doğu kültürlerinde önemli bir tedavi edici ajan olarak kabul edildiğini belirtmiş olalım (5).

 

Gelelim kan damarlarını genişletme ve kan dolaşımını artırma etkisine. Otomobillerine, makinelerine bayıldığımız Almanlar bu alanı da boş bırakmamışlar. Çünkü onlardaki homeopatik tıpta sarımsak çok önemli bir argüman. Araştırmışlar ve sarımsak tozunun deri kan dolaşımını %55’a kadar artırdığını bulmuşlar. Hatta bu artışı sarımsak tozu kullanıldıktan 5 saat sonraki ölçümlerde elde etmişler (6).

 

Bunun yanında topikal olarak uygulanan sarımsak tozu, deriyi ultraviyoleden korur, virüs ve mantar enfeksiyonları ile başarıyla savaşır ve sedef hastalığının lezyonlarının azalmasına yardımcı olur (7). Bu kadar olumlu etkiyi bir arada barındıran sarımsağın zeytinyağı gibi bir şifanın içinde saça sürülmesinin yararları olacağı aşikardır.

 

 

 

Tek başına saça iyi gelen aloe vera, sarımsak, zeytin yağı, çörekotu yağı, yeşil çay ekstraktı, üzüm çekirdeği ekstraktı ya da saw palmetto ancak çok iyi bir yemek yapılırsa ve saç kök hücrelerinin ihtiyaçları karşılanırsa kalıcı bir çözüm geliştirilebilir. Bu nedenle iyi bir saç ürününün tıpkı iyi bir yemek gibi birden çok etken madde içermesi gerekmektedir.

 

Yine de şunu belirtmekte fayda var; iyi bir yemek için yağ ve sarımsak olmazsa olmazdır. Ancak sadece zeytinyağı ve sarımsakla iyi bir yemek yapmak mümkün değildir. Onun için siz saçınızı beslemek için tercih ettiğiniz yemeğin içinde zeytinyağı var mı, sarımsağın kendisi değilse bile yararlı maddeleri var mı diye sorabilirsiniz.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )