Minoxidil Ürün Görseli

saçlarda ilaçların etkisi

İlk kez, bilim adamlarından oluşan bir ekip donör saç foliküllerinin içinden alınan dermal papilla hücrelerinden gelen insan kıllarını başarıyla büyüttüğünü bildiriyor.

ABD’deki Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi ve İngiltere’deki Durham Üniversitesi’nden gelen ekip, tekniklerinin saçlı kökleri kafa derisinin bir kısmından diğerine yeniden dağıtmaktan ziyade yeni insan saç büyümesi ürettiğini söylüyor.

Bu hafta İnternet’te Halk Bilimleri Akademisi Bildiriler Kitabı’nda (PNAS) bir rapor yayınladıklarında, yeni yaklaşımlarını farelere test ettiklerini açıklıyorlar – hayvanların üzerine aşılanan insan derisi kılları büyütüyorlardı.

Mevcut saç ekimi tedavileri saç foliküllerini başın bir bölümünden başkasına geri alır; genellikle arka taraftan öne doğru. Bu, saç foliküllerini arttırmaktan ziyade yeniden dağıtıyor ve klinikte bütün gün sürebilir ve büyük bir yara izi bırakan uzun bir süreçtir.

Yeni yaklaşım aslında saç üretebilen saç hücrelerinin sayısını artıracaktır. Saç hücrelerinin sayısı azalıyor (çok daha küçük bir yara izi bırakıyor), onları bir laboratuar kültüründe büyütüyor, ardından çarpılmış hücreleri hastanın kafa derisinin kel ya da inceltici kısımlarına nakletiyor.

Klinik başarıya götürür ise teknik değil sadece erken dönemlerinde erkekleri yararlanabilecek kellik ile değil, aynı zamanda kadınları saç dökülmesi nedeniyle yetersiz donör saçın güncel nakli tedavileri kullanmak çoğunlukla mümkün değildir.

Richard ve Mildred Rhodebeck’in Dermatoloji Profesörü ve Columbia’daki genetik ve gelişim profesörü eş başkanı yazar Angela M. Christiano şunları açıklıyor:

Bu yöntem, sadece birkaç yüz donör kıldan elde edilen hücrelerden başlayarak, çok sayıda kıl folikülünün oluşmasını ya da mevcut kıl foliküllerini canlandırmasını mümkün kılıyor: Saç nakline, kadınlar da dahil olmak üzere sınırlı sayıdaki follikülü olan bireylere ulaştırabiliyor Saç dökülmesi, yırtıcı alopesi ve yanıklardan dolayı saç dökülmesi. “

Farelerde yeni saç büyümesi

Saç folliküllerinin klonlanması fikri on yıllarca sürdü. Bilim adamları, saç foliküllerinin içinde bulunan dermal papilla hücrelerinin yeni folliküllere neden olabileceğini zaten biliyorlar.

Bununla birlikte , Durham’daki kök hücre bilimlerinin profesörü ve Kuzey Doğu İngiltere Stem Cell Enstitüsü eş direktörü kurşun yazarlığı yazarı Colin Jahoda, bunu tuğla duvarlara çarpma eğiliminde olan girişimler şöyle anlatıyor:

“Ancak, dermal papilla hücreleri konvansiyonel, iki boyutlu doku kültürüne konduktan sonra temel cilt hücrelerine geri döndüler ve saç kökü üretme yeteneklerini kaybettiler ve bu yüzden bir catch-22 ile karşı karşıya kaldık: yeterince büyük indüktif özelliklerini korurken saç rejenerasyonu için hücrelerin sayısı. ”

Saçların farelerde ve diğer kemiricilerde nasıl büyüdüğünü gözlemlediklerinde, yakalamalardan çıkış yolunu buldular. Kök hücre bilimlerinin ilk kurucularından biri olan Prof. Jahoda, kemirgen cilt hücrelerini hasat etme, genişletme ve başarılı bir şekilde kendi ciltlerine yıllarca nakleden yöntemler üzerinde çalışıyor.

Yıllar boyunca bu süreci gözlemleyerek araştırmacılar, kemirgen saç nakillerinin bir nedeni olduğuna dikkat çekti; çünkü külotlu cilt papillaları, insan kütüğünden farklı olarak spontan bir şekilde toplanma eğilimindeydi.

Kemirgen cilt papillalarının kümelerinin bir şekilde kendilerinin çevresini oluşturduklarını ve alıcı cildi yeniden programlayarak yeni folikülleri büyütmek için sinyaller gönderdiklerini ve sinyal gönderdiklerini düşünüyorlardı.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )