Minoxidil Ürün Görseli

Saç Dökülmesinin Yaygın Sebepleri Ve Çözümü Nedir?

Bundan tam bir yıl önce Yeditepe Üniversitesi Kurucusu Bedrettin Dalan’ın sözleri hakkında şöyle bir haber yapılmış “Yeditepe Üniversitesi Kurucusu Bedrettin Dalan üniversite bünyesinde yapılan çalışmalar sonucunda, kelliği büyük ölçüde sona erdiren bir krem üretildiğini açıkladı. Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü’nde yapılan çalışmalar sonucunda bu ürünün ortaya çıktığını aktaran Dalan şöyle konuştu: ‘En geç 1.5 ay içinde kremimizi eczanelerde bulabileceksiniz. Saç ektirme ya da saç diktirme yöntemiyle ilgisi yok bu buluşun. Çok derin bilimsel altyapısı olan bir kozmetik ürünü ve patentli bir Türk markası olarak piyasaya sürülecek.”

 

Üzerinden bir yıldan fazla zaman geçti; isminin Kelopesia olduğu da açıklanan bu ürün halen piyasada yok. Zaten pek çok yerde ismiyle de dalga geçilmiş. Bence de iyi bir isim değil. Aynı haber Cumhuriyet Gazetesi’nde de yer bulmuş (kelliğe çare bulundu). 11 Mart 2016 tarihli bu haberde başka iddialar da var; “Yeditepe Üniversitesi’nin Kayışdağı Kampüsünde kellik kreminin tanıtıldığı bir basın toplantısını düzenlendi. Üniversitenin kurucusu Bedrettin Dalan’ın da katıldığı toplantıda Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin, geliştirdikleri kremle ilgili bilgi verdi. Sünnet derilerinin kök hücresinin, bütün hücre tiplerine dönüşebilme yeteneğine sahip olduğununu tespit ettiklerini söyleyen Şahin, ‘Gördük ki bu hücreler çok özel. Besi ortamlarında farklı moleküller üretiyorlar. Diğer hücrelerin üzerine etkileri konusunda araştırma yaptık. Gördük ki bu hücrelerin markerları ile saç hücrelerinin markerları arasında benzerlik var. Bu hücrelerin saç üretmesiyle ilgili çalışma başlattık.’ diye konuştu.”

 

 

 

Saç dökülmesi yaygın bir sorun. Her iki cinste de görülüyor. Erkeklerde genelde AGA (androgenetik alopesi) genetik ve hormonal nedenler ön planda. Kadınlarda saç dökülmesi biraz daha karışık. Ancak iyi planlanmış bir tedaviye genelde kadınlar erkeklerden daha kolay cevap veriyorlar.

 

 

 

İLK DENEME HAYVANLARDA

3 yıllık çalışma sonucu elde ettikleri kremi ilk olarak hayvanlar üzerinde denediklerini ve iyi sonuçlar aldıklarını söyleyen Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin, “Tıraş edilen farelerin sırtına formülü sürdük. 12’inci günde hayvanların sırtının kılla kaplandığını gördük. Üstelik siyah farelerin yeni kılların çok daha koyu olduğunu gördük” dedi.

 

KADINLARDA KESİN SONUÇ

Aynı ilacı insanlar üzerinde denediklerini ve başarılı sonuçlar aldıklarını belirten ve fotoğraflarla gösteren Şahin, kadınlardaki etkinin erkeklere göre daha belirgin olduğunu söyledi. İlacın ticarileşme sürecinin devam ettiğini söyleyen Şahin’e destek veren Yeditepe Üniversitesi Kurucu Başkanı Bedrettin Dalan, ilaca yarı Türkçe yarı latince “Kelopesia” adını vermeyi düşündüklerini söyledi.

 

1 AY İÇİNDE ECZANELERDE

Yeditepe Üniversitesi’nin patenti en yüksek üniversite haline geldiğini söyleyen Dalan, ” Ülkelerin zenginliği insan sayısına göre değil, ürettikleri teknolojiye göredir. Bir ülke gerçekten zengin olmak istiyorsa, ikinci sınıf ülke değil, birinci sınıf ülke olmak istiyorsa, olmazsa olmaz şart, bilim ve teknoloji üreterek artı değer kazanmaktır” diye konuştu. Ürettikleri kellik kremin oda sıcaklığında kalmadığını söyleyen Dalan,” Oda sıcaklığında stabilize etme çalışmalarımız sürüyor. En geç 1 ay içinde eczanelerde bulunabilir hale gelecek” dedi.

 

Aralık 2016 tarihinde konu ile ilgili bir başka haber çıktı; “Yeditepe Üniversitesi ile yapılan görüşmeler sonucu ürünün 2017 yılına ertelendiği bilgisine ulaşıldı. Ocak ayının sonuna doğru çıkması planlanan ürünün tekrar ertelenmesi gündemde. Üniversite yetkililerinden alınan bilgilere göre Kelopesia’nın çıkışı 2017 yılının Mart ayına kadar sürebilir.Ayrıca üniversite yetkilileri ürünün fiyatı hakkında da henüz net bir bilgi olmadığı bilgisini verdi.Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin kremi bu sözlerle anlatmıştı.3 yıldır krem üzerinde çalıştıklarını kaydeden Şahin, kremin ilk olarak hayvanlar üzerinde denediğini ve iyi sonuçlar aldıklarını açıklamıştı. Formül ilk olarak fareler üzerinde denendi. Sırtı traş edilen farelerin 12 günde sırtı kılla kaplandı. Siyah kıllı farelerin yeni tüyleri daha koyu çıkmaya başladı. Formülde sünnet derisi kullandıklarını söyleyen Şahin:  ‘Gördük ki bu hücreler çok özel. Besi ortamlarında farklı moleküller üretiyorlar. Diğer hücrelerin üzerine etkileri konusunda araştırma yaptık. Gördük ki bu hücrelerin markerları ile saç hücrelerinin markerları arasında benzerlik var. Bu hücrelerin saç üretmesiyle ilgili çalışma başlattık’ dedi.”

 

Hayvanlar üzerine denenen ilaç daha sonra insanlar üzerinde de denendi. Saç çıkma oranının erkeklere göre kadınlarda daha belirgin olduğunu söyledi. İlacı deneyen insanlar arasında ünlü komedyen Şafak Sezer de vardı. Şahin, Şafak Sezer’e ‘yeğenim’ diyerek hitap etti. Şahin, Yanına çağırdığı Sezer için, Şafak Sezer’in de gönüllü deneklerden biri olduğunu söyledi ve Sezer’in saçlarını göstererek “Burada hiç saç yoktu, saç çıkmaya başladı.” diye konuştu.

 

Bu süre zarfında bir ecza şirketi ilaç buldu, 300 küsür gönüllü üzerinde denedi ve başarılı sonuçlar ortaya çıktı.

 

Sonra baktılar kelliğe çözüm bulunamıyor, kalıcı dövme modası pompalandı. Bunların hepsi internette var. Ama bir tek kelliğe çözüm yok.

 

 

 

Erkeklerde ana sorun saç dökülmesi iken kadınlarda saçın yanında kaş ve kirpik dökülmeleri de önemli birer psikososyal sorun olarak karşımıza çıkıyor.

 

Leyla Çabuk isimli bir herbalist hanımefendi de topa girdi. Bitkisel bir karışımla kelliğe kesin çözüm geliştirdiğini iddia etti. Ama oradan da ses çıkmadı.

 

Bu arada bir İspanyol bilim adamı kansere çare ararken kelliğe çözüm buldu ve bu  televizyonun kanallarından Habertürk’te reklam oldu (haber). Türkler bu haberde kelliğin anlam ve önemine değinen mühim konuşmalar yaptılar.

 

Ve Ocak 2016’da Ankara Üniversitesi topa girdi. “Ankara Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi, araştırmacılarının, nano-teknolojik yöntemlerle geliştirdikleri sağ bakım ürünü gün yüzüne çıkıyor. 1,5 yıldır yaklaşık bin 500 denek üzerinde başarı ile denenen nano-teknolojik saç bakım kremi eczane raflarında yer almaya başlıyor. Ankara Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde geliştirilen teknoloji, organik bitki özlerinin etkin şekilde saç dökülmesine ve zayıflamış saçları tekrar güçlendirmeye yarıyor.

Nanomaks Ar-Ge Direktörü Dr. Sezen Demirtaş, kendi ürettikleri teknoloji ile bazı bitki özlerini aktif hale getirebildiklerini ve bu bitki özlerinin deri altında kollagen üretimini tetikleyebildiğini gösterdiğini ifade ederek, ‘Bizim kendi ürettiğimiz özel makinelerle nano-teknolojik yöntemlerle bitki özlerini aktif hale getirerek yeni formülasyon geliştirdik. Burada saç bakım kremi adında ürettik. Kel bir insanın saçın bir mercekle bakarsanız, köklerinin yerinde durduğunu görebilirsiniz. Bizim geliştirdiğiniz yöntemde deri altına bir mesaj gönderiyoruz ve kollajen üretimini tetikliyoruz. Yaşla beraber azalan kollajen döngüsü hızlanmaya başlıyor. Kişinin gençliğindeki seviyelere çıkıyor. Gençliğindeki ve çocukluğundaki saçları ne vaziyetteyse aynı duruma yavaş yavaş geliyor.’ diye konuştu.”

 

Bu ürün galiba piyasada var; N2C Hair Care Cream isimli bu üründen fayda gören var mı bilmiyorum. Ürünün içinde 11 çeşit bitkinin yağı ve bir de keratin… Bitkisel yağların saça faydalı olduğu eskiden beri biliniyor. Ancak saç telinin bakımı ayrı saç çıkarmak apayrı bir mesele… Zaten Ekşi Sözlük ürünü yerden yere vurmuş çoktan.

 

Sonuç olarak kellik olduğu yerde duruyor. Ben bu konuda elimden geldiğince bilimsel verileri kullanarak konuyu anlatmaya çalışıyorum. Bir iki nokta ile bu yazıyı tamamlayayım.

 

Sadece bitkisel karışımlarla saç çıkmaz. Bu yıllarca denenmiştir. Ancak bitkilerden yardım alınabilir.

Kimyasal ifadesinden korkmayın. Her şey nihayetinde kimyasaldır. Her kimyasal zararlı, her organik yararlı demek değildir.

Organik, doğal, natürel gibi ifadelerin içi boş olabilir, hemen inanmayın, araştırın, güvendiğiniz hekimlere sorun.

Saç çıkması için saç kökünün çok iyi tanınması ve onun motive edilmesi gerekir. Bunun nasıl olduğunu daha önce anlatmaya çalışmıştım.

Kelliğin çözümü var ve bitkisel filan değil. Ama burası bilime ev sahipliği yapan bir ülke de değil. Herkes voleyi vurma parayı bulma peşinde.

Ben yine de vazgeçmedim. Kelliğin ilacını tüm engellemelere rağmen ürettik. Sonuçlarımız çok iyi, bu sitede gördüğünüz çoğu fotoğraf bizim sonuçlarımız, ancak reklam yapmak uygun değil.

 

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )