Minoxidil Ürün Görseli

Saç dökülmesini nasıl önlenir?

Saç dökülmesi günlük hayatta ister kadın olsun ister erkek herkesin başına gelen ve istenmeyen bir durumdur. Birçok sebebi vardır hatalı bakım uygulamak, stres ve çeşitli hastalıklar sadece birkaç örneğidir. Saçların rutin bir dökülme düzeni olduğu ve günde 50-100 saç teli dökülmesi araştırmalara ve uzmanlara göre olağan kabul edilmiştir. Ancak bu sayının üzerine çıkıldığında uzman bir hekime başvurulabilir.

Günümüz de herkes sağlıklı ve zayıf olmak istiyor ancak bunu yapmaya çalışırken hem sağlıklarından hem de saçlarından olabiliyorlar. Saç dökülmesinde en büyük etkenlerin biri sağlıksız ve dengesiz diyetlerdir. Dengesiz diyetler proteinlerde azalmaya ve buna bağlı olarak saçların güçsüzleşmesine, kırıklarda artışa ve saç dökülmesine neden olur. Önlenebilir mi? Sağlıklı ve kontrollü diyetlerle ve yediğimiz yiyeceklere dikkat ederek hem sağlıklı vücuda hem de sağlıklı saçlara sahip olabiliriz.

Stres günlük hayatta en çok yaşadığımız bir olaydır. Sadece ruhsal ve sinirsel olarak etkilemez saç dökülmesine de neden olur. Stresten ne kadar uzak durmaya çalışsak da başımıza gelen bir durumdur. Bunun yanında kullandığımız çeşitli ilaçların yan etkileri saç dökülmesine neden olduğu gibi genetiksel olarak da saçlarımız dökülebilir. Genetiksel olarak saç dökülmesi en çok görünen türdedir. Çevremizde, ailemizde ve arkadaşlarımız da gördüğümüz tanık olduğumuz bir olaydır. Önlemek için sprey ve dermokozmetik ürünler kullanılabiliriz en azından tamamen önleyemesek de bu şekilde süreci yavaşlatabiliriz ya da erteleyebiliriz.

İlk başta dediğimiz gibi hatalı saç bakımı da en büyük etkenlerdendir. Fazla şampuan kullanmak, ıslakken taramak, atkuyruğu yapmak, çok sık saç boyatmak ve düzleştirici kullanarak saçlara şekil vermek bunun nedenleri arasındadır. Önlemek için ne yapmalıyız? Bu saydığımız nedenlere dikkat ederek en doğru saç bakımını uygulamalıyız.

Sonuç olarak saç insanlar için çok önemli yere sahiptir. Gerek görünüşümüzde gerekse kişiliklerimiz hakkında insanların düşüncesini etkiler. Güzel sağlıklı saçlar daha hoş görünmenize, daha çekici olmanızı, daha güçlü ve kendine güvenen bireyler olmamızı sağlar. Dış görünüşe ne kadar önem vermediğimizi söylesek de kabul edelim ki hepimiz veriyoruz. Karşımızı üstü başı, saçları düzgün olmayan biri çıktığı zaman tanımadan kötü düşünebiliyoruz ama gerek kıyafetleriyle gerekse düzgün görünen saçlarıyla karşımıza çıkan kişiler hakkında olumlu düşünüyoruz. Özellikle kadınlar için dış görünüşte saçları çok önemli yere sahiptir o yüzden dikkat etmeleri gereken en büyük şey saç dökülmesidir. Düzgün ve bakımlı saçlar insanların kendine güvenini sağlar.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )