Minoxidil Ürün Görseli

Saç dökülmesine çözüm

Erkekler için saç dökülmesi tedavileri: En iyi seçenekler

Birçok erkek saç dökülmesinden etkilenir. Erkek tipi kellik veya androjenetik alopesi erkek saç dökülmesi vakalarının çoğuna neden olsa da, bir erkeğin saçlarını kaybetmesinin pek çok nedeni vardır.

Göre Amerikan Saç Dökülmesi Derneği , erkeklerin yaklaşık üçte ikisi ölçüde deneyim saç dökülmesi , 50 yaşına göre bunlar 35. bulunmaktadır zaman erkeklerin birçok 85 olarak yüzde saç dökülmesi ve incelme yaşayabilirsiniz.

Erkekler saçlarını kaybetmenin birçok nedeni olsa da, erkeklerin saç dökülmesine karşı baş edebilmelerine yardımcı olan birçok tedavi seçeneği de vardır.

Önleme ve tedavi seçenekleri

Önleme genellikle herhangi bir durumun tedavisinde en iyi yollardan biridir. Bazı durumlarda saç dökülmesinin kesin nedenine bağlı olarak saç dökülmesini önlemek veya en azından yavaşlatmak mümkündür.

En iyi önleme yöntemlerinden bazıları şunları içerir:

  • dengeli bir diyet yemek
  • fırça kılları arasındaki genişliklerle tarakları kullanma
  • sert tedavilerden ve saç stillerinden kaçınarak
  • mümkünse saç dökülmesinin yan etkilerinden kaçınmak için ilaçlar değiştirin
  • saçların çekilmesi veya bükülmesinden kaçınma

Tüm saç dökülmelerinin önlenebilir olmadığını veya önleyici tedbirlerle yavaşlamayacağını hatırlamak önemlidir. Bu durumlarda, erkekler aktif tedavi yoluyla saç dökülmesi ile mücadele etmeye çalışabilirler.

Erkekler saç dökülmesini tedavi etmek için kullanabilecekleri bazı yöntemleri şunlardır:

İlaçlar

Tezgahta saç dökülmesine yardımcı olabilecek ilaçlar satılmaktadır. Bunlar tipik olarak köpükler veya diğer topikal merhem şeklinde bulunur.

En yaygın kullanılan iki ilaç minoksidil (Rogaine) ve finasterid (Propecia) ‘dir.

Minoxidil

Minoxidil başlangıçta yüksek tansiyon tedavisi için geliştirildi . Geliştiriciler aşırı, istenmeyen tüy oluşumunun yan etkisinin bulunduğunu keşfetti. Bu etki, ilaç şirketlerine erkek kellikleri için neden düşünme sebepleri verdi.

Minoxidil’in işleyişi tam olarak bilinmemektedir. İlaç saç kökünü genişletiyor ve bu da daha kalın bir saç telinin büyümesine neden oluyor.

Buna ek olarak, minoksidil, bir saçın büyüme periyodunu uzatır ve bu da daha uzun saç ve daha fazla sayıda saç teline neden olur. Minoxidil’in düzgün bir şekilde kullanıldığında, güvenli ve etkili olduğu gösterilmiştir.

Finasterid

Finasterid, taç ve kafa derisinin ortasında görülen erkek tipi kellikleri tedavi etmek için kullanılır.

Bu uyuşturucu kullanımıyla ilgili birkaç uyarı içermektedir. Sadece yetişkin erkekler üzerinde kullanılmalı ve hamile kalmış veya emziren çocuklardan ve kadınlardan uzak tutulmalıdır.

Finasterid başlangıçta prostat kanseri ile savaşmak için yaratılmıştır . Kafa derisinde DHT denilen bir hormon miktarını azaltarak çalışır . DHT, kafa derisindeki kıl köklerinin daha ince hale gelmesine neden oluyor, bu nedenle DHT düzeylerini düşürerek saçın yeniden büyümesi artabilir ve saç dökülmesi yavaşlayabilir.

Minoksidilin aksine, finasterid vücudun diğer bölümlerinde saç büyümesini etkilemez.

Tedaviler

Saç dökülmesine yönelik tedaviler genellikle ilaçların, merhemlerin, kremlerin ve şampuanların kombinasyonlarını içerir.

Diğer terapiler uzmanlarla toplantılar içerir. Birçok şirket erkekler için saç bakımında uzmanlaşmıştır. Genellikle, tedavileri bireysel insanın gereksinimlerine göre alıp terzi etmeye yönelik en iyi eylemin yapılmasına yardımcı olmak için hizmetler sunar.

Cerrahlık

Saç dökülmesi için tek cerrahi saç nakli ameliyatıdır.

Saç ekimi, erkek desen kellikleri olan erkekler için yapılır. Transplantasyon, kıl köklerini DHT’ye dirençli olan başın arkasından çıkararak bunları saçlı deri üzerine yerleştirmeyi içerir.

Lazerli tarak

Lazer tarak saç dökülmesi tedavisinin yeni bir şeklidir. Bu cihazların saç foliküllerini uyaran konsantre ışığı kullanarak saç büyümesini teşvik ettiği iddia ediliyor.

Bu tedavi sonuçları karışıktır ve diğer tedavi şekilleri ile kombine edildiğinde en iyi sonucu alabilir.

Peruk ve saç parçaları

Bazı durumlarda saç dökülmesi kalıcı veya uzun süreli olabilir. Diğerlerinde, erkekler saç dökülmesini tedavi etmek için tıbbi olmayan bir yolu tercih edebilir. Peruk ve saç tokaları, saç dökülmesini gizlemek için bir araç sunar.

Peruk ve saç tokaları son birkaç yıldır muazzam bir ilerleme kaydetti. Kellik, tıbbi bir durumdan kaynaklanıyorsa, peruk masrafı da kişinin sigorta sağlayıcısı tarafından karşılanabilir.

Erkek kelliklerinin sebepleri

Erkekler çeşitli nedenlerle kellik veya saç dökülmesi yaşayabilir.

Saç dökülmesine neden olmasına rağmen, en olası neden genetiktir. Saç dökülmesine genetik veya başka bir sebep neden olup olmadığının tespit edilmesi tedavinin en iyi yolunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Erkek tipi kellik, kalıtsal bir durumdur ve erkek kelliklerinin en yaygın nedenidir. Ergenlik dönemi kadar erken başlayabilir veya hayatı daha ileride gelişebilir. Sıklıkla kademeli olarak ve öngörülebilir paternlerde oluşur ve tapınakları ve kafa derisinin ortasının önünü etkiler.

Çoğu zaman, adam at nalı saç deseniyle bırakılır. Kalıtım, bir erkeğin kellik deneyiminde ne kadar hızlı, hangi yaşta ve hangi düzeyde yaşadığı etkisini etkiler.

Erkek desen kellikleri olan erkekler, saç köklerinin ömrünü kısaltabilen DHT’ye duyarlı kılları miras alırlar.

Saç dökülmesi ile başa çıkma

Görünüşü fiziksel olarak değiştiren her durumda olduğu gibi, saç dökülmesine karşı baş etme, kişiden kişiye büyük ölçüde değişir.

Bazı erkekler, tedavilerinin bir parçası olarak danışmanlık hizmetleri isteyebilir. Başkaları, başlarını tıraş etmek gibi saç dökülmesini önleyen bir saç stili seçebilirler.

Bazen saç dökülmesi, bir erkeğin benlik saygısında yıkıcı bir etkiye neden olabilir ve depresyona ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir .

Bir adam, yaşam kalitesinin saç dökülmesinden sonra etkilenir olduğunu fark ederse, bir tıp uzmanından destek aramalıdır.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )