Minoxidil Ürün Görseli

Minoxidil

İlk kez, bilim adamlarından oluşan bir ekip donör saç foliküllerinin içinden alınan dermal papilla hücrelerinden gelen insan kıllarını başarıyla büyüttüğünü bildiriyor.

ABD’deki Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi ve İngiltere’deki Durham Üniversitesi’nden gelen ekip, tekniklerinin saçlı kökleri kafa derisinin bir kısmından diğerine yeniden dağıtmaktan ziyade yeni insan saç büyümesi ürettiğini söylüyor.

Bu hafta İnternet’te Halk Bilimleri Akademisi Bildiriler Kitabı’nda (PNAS) bir rapor yayınladıklarında, yeni yaklaşımlarını farelere test ettiklerini açıklıyorlar – hayvanların üzerine aşılanan insan derisi kılları büyütüyorlardı.

Mevcut saç ekimi tedavileri saç foliküllerini başın bir bölümünden başkasına geri alır; genellikle arka taraftan öne doğru. Bu, saç foliküllerini arttırmaktan ziyade yeniden dağıtıyor ve klinikte bütün gün sürebilir ve büyük bir yara izi bırakan uzun bir süreçtir.

Yeni yaklaşım aslında saç üretebilen saç hücrelerinin sayısını artıracaktır. Saç hücrelerinin sayısı azalıyor (çok daha küçük bir yara izi bırakıyor), onları bir laboratuar kültüründe büyütüyor, ardından çarpılmış hücreleri hastanın kafa derisinin kel ya da inceltici kısımlarına nakletiyor.

Klinik başarıya götürür ise teknik değil sadece erken dönemlerinde erkekleri yararlanabilecek kellik ile değil, aynı zamanda kadınları saç dökülmesi nedeniyle yetersiz donör saçın güncel nakli tedavileri kullanmak çoğunlukla mümkün değildir.

Richard ve Mildred Rhodebeck’in Dermatoloji Profesörü ve Columbia’daki genetik ve gelişim profesörü eş başkanı yazar Angela M. Christiano şunları açıklıyor:

Bu yöntem, sadece birkaç yüz donör kıldan elde edilen hücrelerden başlayarak, çok sayıda kıl folikülünün oluşmasını ya da mevcut kıl foliküllerini canlandırmasını mümkün kılıyor: Saç nakline, kadınlar da dahil olmak üzere sınırlı sayıdaki follikülü olan bireylere ulaştırabiliyor Saç dökülmesi, yırtıcı alopesi ve yanıklardan dolayı saç dökülmesi. “

Farelerde yeni saç büyümesi

Saç folliküllerinin klonlanması fikri on yıllarca sürdü. Bilim adamları, saç foliküllerinin içinde bulunan dermal papilla hücrelerinin yeni folliküllere neden olabileceğini zaten biliyorlar.

Bununla birlikte , Durham’daki kök hücre bilimlerinin profesörü ve Kuzey Doğu İngiltere Stem Cell Enstitüsü eş direktörü kurşun yazarlığı yazarı Colin Jahoda, bunu tuğla duvarlara çarpma eğiliminde olan girişimler şöyle anlatıyor:

“Ancak, dermal papilla hücreleri konvansiyonel, iki boyutlu doku kültürüne konduktan sonra temel cilt hücrelerine geri döndüler ve saç kökü üretme yeteneklerini kaybettiler ve bu yüzden bir catch-22 ile karşı karşıya kaldık: yeterince büyük indüktif özelliklerini korurken saç rejenerasyonu için hücrelerin sayısı. ”

Saçların farelerde ve diğer kemiricilerde nasıl büyüdüğünü gözlemlediklerinde, yakalamalardan çıkış yolunu buldular. Kök hücre bilimlerinin ilk kurucularından biri olan Prof. Jahoda, kemirgen cilt hücrelerini hasat etme, genişletme ve başarılı bir şekilde kendi ciltlerine yıllarca nakleden yöntemler üzerinde çalışıyor.

Yıllar boyunca bu süreci gözlemleyerek araştırmacılar, kemirgen saç nakillerinin bir nedeni olduğuna dikkat çekti; çünkü külotlu cilt papillaları, insan kütüğünden farklı olarak spontan bir şekilde toplanma eğilimindeydi.

Kemirgen cilt papillalarının kümelerinin bir şekilde kendilerinin çevresini oluşturduklarını ve alıcı cildi yeniden programlayarak yeni folikülleri büyütmek için sinyaller gönderdiklerini ve sinyal gönderdiklerini düşünüyorlardı.

Minoxidil

Erkekler için saç dökülmesi tedavileri: En iyi seçenekler

Birçok erkek saç dökülmesinden etkilenir. Erkek tipi kellik veya androjenetik alopesi erkek saç dökülmesi vakalarının çoğuna neden olsa da, bir erkeğin saçlarını kaybetmesinin pek çok nedeni vardır.

Göre Amerikan Saç Dökülmesi Derneği , erkeklerin yaklaşık üçte ikisi ölçüde deneyim saç dökülmesi , 50 yaşına göre bunlar 35. bulunmaktadır zaman erkeklerin birçok 85 olarak yüzde saç dökülmesi ve incelme yaşayabilirsiniz.

Erkekler saçlarını kaybetmenin birçok nedeni olsa da, erkeklerin saç dökülmesine karşı baş edebilmelerine yardımcı olan birçok tedavi seçeneği de vardır.

Önleme ve tedavi seçenekleri

Önleme genellikle herhangi bir durumun tedavisinde en iyi yollardan biridir. Bazı durumlarda saç dökülmesinin kesin nedenine bağlı olarak saç dökülmesini önlemek veya en azından yavaşlatmak mümkündür.

En iyi önleme yöntemlerinden bazıları şunları içerir:

 • dengeli bir diyet yemek
 • fırça kılları arasındaki genişliklerle tarakları kullanma
 • sert tedavilerden ve saç stillerinden kaçınarak
 • mümkünse saç dökülmesinin yan etkilerinden kaçınmak için ilaçlar değiştirin
 • saçların çekilmesi veya bükülmesinden kaçınma

Tüm saç dökülmelerinin önlenebilir olmadığını veya önleyici tedbirlerle yavaşlamayacağını hatırlamak önemlidir. Bu durumlarda, erkekler aktif tedavi yoluyla saç dökülmesi ile mücadele etmeye çalışabilirler.

Erkekler saç dökülmesini tedavi etmek için kullanabilecekleri bazı yöntemleri şunlardır:

İlaçlar

Tezgahta saç dökülmesine yardımcı olabilecek ilaçlar satılmaktadır. Bunlar tipik olarak köpükler veya diğer topikal merhem şeklinde bulunur.

En yaygın kullanılan iki ilaç minoksidil (Rogaine) ve finasterid (Propecia) ‘dir.

Minoxidil

Minoxidil başlangıçta yüksek tansiyon tedavisi için geliştirildi . Geliştiriciler aşırı, istenmeyen tüy oluşumunun yan etkisinin bulunduğunu keşfetti. Bu etki, ilaç şirketlerine erkek kellikleri için neden düşünme sebepleri verdi.

Minoxidil’in işleyişi tam olarak bilinmemektedir. İlaç saç kökünü genişletiyor ve bu da daha kalın bir saç telinin büyümesine neden oluyor.

Buna ek olarak, minoksidil, bir saçın büyüme periyodunu uzatır ve bu da daha uzun saç ve daha fazla sayıda saç teline neden olur. Minoxidil’in düzgün bir şekilde kullanıldığında, güvenli ve etkili olduğu gösterilmiştir.

Finasterid

Finasterid, taç ve kafa derisinin ortasında görülen erkek tipi kellikleri tedavi etmek için kullanılır.

Bu uyuşturucu kullanımıyla ilgili birkaç uyarı içermektedir. Sadece yetişkin erkekler üzerinde kullanılmalı ve hamile kalmış veya emziren çocuklardan ve kadınlardan uzak tutulmalıdır.

Finasterid başlangıçta prostat kanseri ile savaşmak için yaratılmıştır . Kafa derisinde DHT denilen bir hormon miktarını azaltarak çalışır . DHT, kafa derisindeki kıl köklerinin daha ince hale gelmesine neden oluyor, bu nedenle DHT düzeylerini düşürerek saçın yeniden büyümesi artabilir ve saç dökülmesi yavaşlayabilir.

Minoksidilin aksine, finasterid vücudun diğer bölümlerinde saç büyümesini etkilemez.

Tedaviler

Saç dökülmesine yönelik tedaviler genellikle ilaçların, merhemlerin, kremlerin ve şampuanların kombinasyonlarını içerir.

Diğer terapiler uzmanlarla toplantılar içerir. Birçok şirket erkekler için saç bakımında uzmanlaşmıştır. Genellikle, tedavileri bireysel insanın gereksinimlerine göre alıp terzi etmeye yönelik en iyi eylemin yapılmasına yardımcı olmak için hizmetler sunar.

Cerrahlık

Saç dökülmesi için tek cerrahi saç nakli ameliyatıdır.

Saç ekimi, erkek desen kellikleri olan erkekler için yapılır. Transplantasyon, kıl köklerini DHT’ye dirençli olan başın arkasından çıkararak bunları saçlı deri üzerine yerleştirmeyi içerir.

Lazerli tarak

Lazer tarak saç dökülmesi tedavisinin yeni bir şeklidir. Bu cihazların saç foliküllerini uyaran konsantre ışığı kullanarak saç büyümesini teşvik ettiği iddia ediliyor.

Bu tedavi sonuçları karışıktır ve diğer tedavi şekilleri ile kombine edildiğinde en iyi sonucu alabilir.

Peruk ve saç parçaları

Bazı durumlarda saç dökülmesi kalıcı veya uzun süreli olabilir. Diğerlerinde, erkekler saç dökülmesini tedavi etmek için tıbbi olmayan bir yolu tercih edebilir. Peruk ve saç tokaları, saç dökülmesini gizlemek için bir araç sunar.

Peruk ve saç tokaları son birkaç yıldır muazzam bir ilerleme kaydetti. Kellik, tıbbi bir durumdan kaynaklanıyorsa, peruk masrafı da kişinin sigorta sağlayıcısı tarafından karşılanabilir.

Erkek kelliklerinin sebepleri

Erkekler çeşitli nedenlerle kellik veya saç dökülmesi yaşayabilir.

Saç dökülmesine neden olmasına rağmen, en olası neden genetiktir. Saç dökülmesine genetik veya başka bir sebep neden olup olmadığının tespit edilmesi tedavinin en iyi yolunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Erkek tipi kellik, kalıtsal bir durumdur ve erkek kelliklerinin en yaygın nedenidir. Ergenlik dönemi kadar erken başlayabilir veya hayatı daha ileride gelişebilir. Sıklıkla kademeli olarak ve öngörülebilir paternlerde oluşur ve tapınakları ve kafa derisinin ortasının önünü etkiler.

Çoğu zaman, adam at nalı saç deseniyle bırakılır. Kalıtım, bir erkeğin kellik deneyiminde ne kadar hızlı, hangi yaşta ve hangi düzeyde yaşadığı etkisini etkiler.

Erkek desen kellikleri olan erkekler, saç köklerinin ömrünü kısaltabilen DHT’ye duyarlı kılları miras alırlar.

Saç dökülmesi ile başa çıkma

Görünüşü fiziksel olarak değiştiren her durumda olduğu gibi, saç dökülmesine karşı baş etme, kişiden kişiye büyük ölçüde değişir.

Bazı erkekler, tedavilerinin bir parçası olarak danışmanlık hizmetleri isteyebilir. Başkaları, başlarını tıraş etmek gibi saç dökülmesini önleyen bir saç stili seçebilirler.

Bazen saç dökülmesi, bir erkeğin benlik saygısında yıkıcı bir etkiye neden olabilir ve depresyona ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir .

Bir adam, yaşam kalitesinin saç dökülmesinden sonra etkilenir olduğunu fark ederse, bir tıp uzmanından destek aramalıdır.

Minoxidil

Normalde mütevazı bir mutfak zımbası olarak görülen soğan, yiyeceklerimize sadece lezzet katmaktan başka şeyler de olabilir. Bazılarına şaşırtıcı gelebilir, ancak soğan suyu saç dökülmesinde de bir çare aracıdır.

Saç dökülmesi çok yaygındır ve kel kıvrımları, eksiksiz kellik veya kademeli incelmeyi gerektirebilir.

Amerikan Dermatoloji Akademisine göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 80 milyon erkek ve kadında bir derece saç dökülmesi var.

 •  Soğan , saçlar için iyi olabilecek bazı mineraller içerir.
 • Soğanlara alerjisi olan herkes, saçlarında soğan suyu kullanmamalıdır.
 • Koku çok fazla ise, biraz limon suyu veya gül suyu ilave etmek yardımcı olur.
 • Popüler bir evde çare olsa da, soğan suyu bir saç dökülmesi tedavisi olarak çalışıp çalışmadığına karar vermek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Saç dökülmesi nedenleri

En yaygın nedeni saçın incelmesine veya kayıp androgenetik alopesi denilen kalıtsal bir durumdur.

Saç dökülmesinin gelişebileceği bazı diğer nedenler, bazı tıbbi durumları, bazı ilaçların yan etkileri ve hormonal değişiklikleri içerir.

Nedene bakılmaksızın, birçok insan saçlarını yeniden kazanmak ve daha fazla kayıp önlemek için elinden geleni yapmak istiyor ve saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılabilecek bazı ilaçlar var.

Birçok insan duymamış olabilecek bir evde çare, soğan suyu.

Soğan suyu saçların tekrar büyümesi için faydalı mı?

Soğan suyunun saçın yeniden büyümesi için kullanılması yaygın bir şekilde araştırılmamıştır.

Journal of Dermatology’de yayınlanan küçük bir araştırmada , kafa derisine soğan suyu uygulanmasının bazı insanlardaki saç gelişimine yardımcı olabileceği belirtildi.

Çalışma, saç dökülmesinin yara izi olmayan, yamalı bir formu olan alopesi areat’a sahip olan katılımcıları içeriyordu .

Araştırmacılar saç büyümesinin günde iki kez kafa derisine uygulanan soğan suyu kullandıktan 2 hafta sonra başladığını tespit etti.

Katılımcıların yaklaşık yüzde 74’ü 4 hafta sonra saçların yeniden büyümesine ve 6 haftada yaklaşık yüzde 87 oranında saç dökülmesine neden oldu. Araştırmaya hem erkekler hem de kadınlar katılmış ve saç dökülmesi erkeklerde daha yüksektir.

Çalışma olumlu sonuçlara işaret etmesine rağmen, sadece 38 katılımcıyla çok küçüktü.

Soğan suyu saçlara nasıl yardımcı olabilir?

Soğan suyundaki gıdalar saçlara uygulanır kıl foliküllerini besleyebilir, bu hacim artabilir, parlayabilir ve saç gücünü artırabilir. Ekstra beslenme aynı zamanda kırılmaları ve inceltmeyi en aza indirebilir.

İyileştirmenin yanı sıra, soğan suyunun kullanılması bazı insanlarda yeni saç büyümesini de teşvik edebilir.

Soğan suyunun sebebi, saçların sağlığının iyileşmesine yardımcı olabilir aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

Besleyici kükürt

Soğan suyunun saç büyümesine nasıl yardımcı olabileceği üzerine bir teori, soğanların diyette kükürt içerdiğidir.

Kükürt, vücudun en yaygın minerallerinden biridir. Enzimlerin ve proteinlerin yeterli miktarda üretilmesi için gereklidir. Kükürt, saçın bir bileşeni olan keratin de bulunur.

Soğan suyundaki kükürt saçları büyümek için ihtiyaç duyduğu besleyiciliği sağlayabilir. Saçın büyüyen fazını da artırabilir.

Anti-mikrobik özellikler

Soğanların anti-bakteriyel özellikleri vardır, bu da saçlı deride enfeksiyonlara karşı mücadeleye yardımcı olabilir.

Bazı durumlarda saçlı deri enfeksiyonu saç dökülmesine katkıda bulunur. Sağlıklı bir kafa derisinin güçlü kıl foliküllerine sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Antioksidanlar

Soğanlar , flavonoidler gibi antioksidanlar içerir . Antioksidanların vücudu serbest radikallerden koruduğu düşünülmektedir.

Serbest radikallerin yaşlanmaya katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Örneğin, serbest radikaller saç foliküllerini yok edebilir ve saç dökülmesine ve saç dökülmesine neden olabilir.

Serbest radikallerin yok edilmesi veya azaltılması kıl foliküllerine olan hasarı azaltabilir.

Saça soğan suyu nasıl uygulanır?

Saçın sağlığını iyileştirmek veya yeniden büyümeyi teşvik etmek için soğan suyu kullanmayı denemek isteyenler için basit bir işlemdir.

Soğan suyunu yapmak için insanlar aşağıdaki adımları izlemelidir:

 1. Dört soğanı soyun ve küçük parçalara kesin.
 2. Suyu sıkarak veya bir sıkacak ekmekten soğan çıkartın.
 3. Bir başka seçenek, soğan parçalarını bir blender içine koyup bir macun haline getirmektir. Yapışmayı tülbent içine yerleştirin ve suyu sıkın.
 4. Kafa derisine veya saç köklerine suyu uygulayın.

Birkaç damla uçucu yağ da meyve suyunun güçlü kokusunu azaltabilir. Nane, lavanta ve biberiye esansiyel yağları kokuyu yumuşatmak için iyi seçenekler olabilir.

Şu anda, şampuan gibi soğan suyu içeren hiçbir ticari ürün bulunmamaktadır.

Bununla birlikte, ticari olarak hazırlanmış soğan suyu ve soğan özleri, kendilerine ait olmak istemeyenler için mevcuttur.

Yan etkisi var mı?

Soğanlar yenilmese de deriyle temas alerjik insanlarda semptomlara neden olabilir.

Soğan suyu alerjik olmayan kızarıklık ve kaşıntıya neden olan insanlarda cildi tahriş edebilir.

Soğan suyunun belirgin bir tahrişe neden olmadığından emin olmak için, sıvıyı bütün kafa derisine uygulamadan önce bir yama testi yapmak faydalı olabilir.

Bunu yapmak için, bir kişi iç dirseğe ya da kulak arkasına az miktarda soğan suyu uygulayabilir ve birkaç dakika bekleyebilir. Tahriş gelişirse suyu en başta saçlı deriye uygulamayın.

Gözlerinde soğan suyu almayı önlemek de önemlidir. Gözlere damlayan soğan suyu yanma ve kızarmaya neden olabilir.

Soğan suyu göze girerse, serin suyla yıkamak önemlidir.

Zararlı bir yan etkisi olmamasına rağmen, soğan suyu çok güçlü bir kokuyabilir.

Koku, bazı kişilerin soğan suyu tedavisine devam etmelerini imkânsız kılabilir, çünkü etkili olma şansının en üst düzeyde olması için her gün uygulanmalıdır.