Minoxidil Ürün Görseli

Minoxidil

saçSaç problemleri ve çözümleri

Saçlarınız güçsüz, çok çabuk kırılıyor ve saç deriniz kuru kalıyor ise bazı durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu gibi durumlar da saçlarınızın daha canlı ve derinizin kuru kalmaması için A vitamini almanız gerekmektedir. A vitamini daha sağlıklı bir saç derisi için çok büyük önem taşır. Özellikle yumurta, buğday, ceviz, mantar ve avakodo da bol miktar da A vitamini bulunmaktadır. Bu besinler saçlarınızın daha sağlıklı bir deri ye kavuşması için sizlere yardımcı olacaktır.

Saçlarınızı çok mat ve solgun görünüyor ise vücudunuz da ki B1 ve  B2 vitaminleri eksik demektir. Bu vitaminler hormon dengemizin sağlanması için çok önemli bir yer taşımaktadır. Saçlarımızın ve tırnaklarımızın daha sağlıklı uzaması için bu vitaminleri düzenli olarak almamız gerekmektedir. B1 vitamini için ıspanak, pancar , fasulye, fındık gibi maddeler tüketmemiz gerekmektedir. B2 vitamini için süt ve süt ürünleri, tahıllı yiyecekler tüketmemiz gerekmektedir.

Saçlarınız çok erken yaşlar da beyazlamaya başlar ise de biotin içeren besinlerden faydalanmamız gerekmektedir. Özellikle domates ve greyfurt tüketilmelidir.

Minoxidil

saç kıran nedirSaç kıran nedir?

Tıp dilin de alopesi areata olarak bilinen saçkıran saç köklerini etkileyen ve genellikle bozuk para büyüklüğün de yuvarlak parçalar halinde bölgesel olarak saçların dökülmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Saç kıranın farklı türleri bulunmaktadır zaman zaman tüm saçların zaman zaman da nadir olsa da tüm vücutta ki tüm kılların dökülmesine neden olabilmektedir. Saç kıranın genel olarak nedenlerine baktığımız da bir bağışıklık sistemi hastalığı olduğunu görmekteyiz. Bağışıklık sistemi vücudu dışarıdan gelen tehditlere karşı koruma amacı taşımaktadır. Bazı insanlar da kendi vücutlarından gelen hastalıklara karşı bağışıklık sistemi savaş açar ve bu kendi kalesine yaptığı bir savaş olur. Bu savaş sonucun da meydana gelen hastalıklara otoimmün hastalıkları denir saç kıran da bu rahatsızlıklardan bir tanesidir.

Saç kıran hem erkekler de hem de kadınlar da görülen bir rahatsızlıktır. Daha çok çocukluk yaşlarından itibaren görülmektedir. Saç kıran şikayeti ile uzmanlara başvuran kişilerin yaşları genel de 10 yaşın da çocuklardır. Sadece saçlar değil sakal, kaş ve kirpikler de bu rahatsızlık sebebi ile dökülmektedir….

Minoxidil

Yaz aylarında saç bakımıSaç dökülmesinin hormonal nedenleri

Kadınlar da saç dökülmesinin %80 nedeni Androgenetik Alopesidir ( Erkeklik hormonuna bağlı saç dökülmesidir ) . Kadınlar da ki saç dökülmeleri de erkekler kadar kolay teşhis edilememektedir. Kadınların saç dökülme nedenleri 3 farklı şekil de karşımıza çıkmaktadır;

  • Başın üst kısmı ve merkezi bölgeler de saç tellerin de meydana gelen incelme.
  • Başın üst kısmı ve merkezi bölgeler de ve daha fazla alan da saç tellerinin incelmesi ve yer yer saç kaybı.
  • Geniş alanlara yayılan saç kaybı ve saçların ön bölgesin de bulunan çizginin yavaş yavaş kaybolması.

Menapoz: Kadınlık hormonların da ki azalmaya bağlı olarak yaşanan saçlar da incelme ve dökülme meydana gelmesi.

Stres: Stres bazı durumlar da yaygın saç dökülmesine neden olabilmektedir. bu tip saç dökülmesi Androgenetik Alopesiden çok daha farklı seyir etmektedir. Stres sebebi ortadan kalkar ise dökülen saçlar 1 yıl için de tekrar yeniden çıkabilmektedir.

Tiroid bezi salgı bozuklukları: Bu rahatsızlıklar hiç bir sebep yokken ateşlenme, kilo alıp verme gibi durumlara neden olabildiği gibi saçların dökülmesine de neden olmaktadır…

 

Minoxidil

saçGenetik saç dökülmesi

Ülkemiz de ki bireylerin en çok yaşadığı sorun genetik aileden gelen saç dökülmesidir. Erkekler arasın da yapılan araştırmalara göre saç dökülme nedenlerinin %90’ını genetik olarak yaşanan saç dökülmesi neden olmaktadır. Bu sorun sadece beyler için değil kadınlar için de geçerli olan bir sorundur. Genetik saç dökülmesini basitçe açıklamak gerekirse aileden gelen genetik bir durumdur. Halk arasın da ırsi olarak da bilinen bu durum aile için de anne, baba ya da amca da olan hastalıkların siz de de olabilmesi durumuna denmektedir. Bu sorun mutlaka siz de de olacak diye bir durum yoktur ancak olursa da şaşırmamak gerekir.

Genetik dökülmenin sebebi dht hormonudur. Bu hormon genetik saç dökülmesinin başılca nedenidir. Günümüz de saç dökülmesine karşı bilim adamlarının geliştirdiği 3 tane madde bulunmaktadır. Procapil – Finasterid ve Minoxidil dünya çapında kabul görmüş olan 3 maddedir. saç dökülmesine neden olan dht hormonun yok olmasına bu maddeler yardımcı olmaktadır. Daha sağlıklı saçlar için sizler de önleminizi alınız…